Zgodnie z planem zakończono modernizację dotyczącą budowy dwóch nowoczesnych, energooszczędnych węzłów ciepła OPEC w Przedszkolu nr 27 na ul. Wiejskiej i w Szkole Podstawowej nr 29 na ul. Ściegiennego w Gdyni. Nowe węzły technicznie już są eksploatowane, dostarczając bezpieczne ciepło systemowe użytkownikom placówek, o czym powiadomiliśmy media 10 października 2022.
Wspólnie z samorządem gdyńskim przeprowadziliśmy dwie pilotażowe modernizacje – w Przedszkolu nr 17 i w Szkole Podstawowej nr 29 - służące racjonalizacji i optymalizacji zużycia ciepła w miejskich placówkach oświatowych. Wymieniliśmy wyeksploatowane węzły cieplne na nowoczesne, wyposażone w regulatory pogody, spełniające wymogi związane z optymalną regulacją zasilania dla budynku. Dzięki zastosowanej technologii będziemy dostosowywać temperaturę zasilania poprzez odpowiednie ustawienie krzywej grzewczej. W ten sposób możemy np. w weekend, kiedy obiekt jest nieużywany, obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, co z kolei przełoży się na wymierne oszczędności. Efekt ten dodatkowo powinien być wzmocniony przez zamontowanie zaworów termostatycznych przy grzejnikach – mówi WOJCIECH FOLEJEWSKI, PREZES ZARZĄDU OPEC.
W obliczu drastycznych zmian klimatycznych, braku dostępności oraz drastycznie rosnących cen surowców na każdym spoczywa obowiązek zadbania o naszą wspólną planetę. Przedsiębiorstwa ciepłownicze mają obowiązek, który jest także określony prawem, do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. To nie jest łatwe zadanie, ale ten trud muszą wziąć pod uwagę wszyscy: ludzie, instytucje i rządy na całym świecie. Transformacja wiąże się z ogromnymi nakładami inwestycyjnymi, zmianami legislacyjnymi, dostosowaniem do nowych warunków, zarówno dostawców, jak i odbiorców wszelkich dóbr, a w szczególności energii.
KATARZYNA GRUSZECKA-SPYCHAŁA, WICEPREZYDENT GDYNI DS. GOSPODARKI: Chcemy szukać rozwiązań, które są nie tylko oszczędne, ale też zmierzają w prawidłowym kierunku, to znaczy w kierunku transformacji energetycznej, która pozwoli nam oszczędzić planetę, zachować czyste powietrze i dobrą jakość życia w tym mieście. Odpalamy nową usługę. Bardzo kompetentna spółka ciepłownicza może zajmować się nie tylko samym dostarczaniem ciepła, ale też zarządzaniem pewną infrastrukturą techniczną, w którą wyposażone są nasze obiekty. Wiele z nich, w szczególności budynków użyteczności publicznej przekazanych edukacji, przeszło w ostatnich latach głęboką termomodernizację wykonywaną przez Wydział Budynków Urzędu Miasta Gdyni. To wszystko zostało oddane do eksploatacji, ale trudno oczekiwać, aby osoby kompetentne w zakresie zarządzania szkołą czy przedszkolem znały się doskonale na eksploatowaniu ciepła. Natomiast w OPEC-u mamy niewątpliwie świetnych od tego specjalistów i wydaje się, że to kolejny przykład, kiedy synergicznie możemy łączyć różne siły miasta, aby uzyskać możliwie najlepszy efekt.
BARTOSZ BARTOSZEWICZ, WICEPREZYDENT GDYNI DS. JAKOŚCI ŻYCIA: Placówki oświatowe to nie tylko kwestie pedagogiczne, ale także zarządzanie budynkami. Chcemy, żeby były one jak najbardziej zoptymalizowane pod względem wydatków, były jak najbardziej inteligentne. Znajdujemy się przy budynku, który przeszedł termomodernizację, zatem koszty jego utrzymania już są znacznie niższe.
Wprowadzamy nowe rozwiązania, które pozwalają oszczędzić energię. I tak jest również w tym przypadku. Węzeł będzie obsługiwany wyłącznie zdalnie, z systemami alarmowymi w przypadku gdyby coś się działo.
Będziemy dążyć do tego, żeby było bardziej optymalnie i oszczędnie.
ANNA SMOLIŃSKA, DYREKTOR PRZEDSZKOLA NR 27 „MALUTKOWO" W GDYNI: Bardzo się cieszymy z tego węzła, ponieważ zdecydowanie usprawni jakość naszej pracy. Nie tylko polepszy jakość ogrzewania, ponieważ wszystko będzie się synchronizowało z temperatura powietrza na zewnątrz, ale też zmniejszy działalność naszych konserwatorów. Wszystko samo będzie się regulowało. Cieszę się ogromnie, ponieważ inwestycja da nam wymierne korzyści.
Ciepło systemowe jest obecnie w Polsce jednym z pewniejszych – bezpiecznych i ekologicznych - rozwiązań. Inne metody ogrzewania, np. przydomowe kotły, są stopniowo eliminowane. Ceny węgla dla odbiorców indywidualnych szybko rosną, podobnie jak ceny gazu. Tymczasem ceny ciepła systemowego są pod nadzorem Urzędu Regulacji Energetyki, a takiego bezpieczeństwa nie daje żadna inna forma tworzenia i dostarczania ciepła w Polsce. Ma to ogromne znaczenie w niestabilnych obecnie czasach.