W dniach 11-14 września delegacja naszej firmy brała udział w bardzo ważnym wydarzeniu branżowym - XXVI Forum Ciepłowników Polskich organizowanym przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie.
Na Forum, oprócz osób z branży ciepłowniczej i okołociepłowniczej obecni byli między innymi przedstawiciele instytucji rządowych (URE, PFR, NFOŚiGW), banków oraz firm informatycznych.
Sesję inauguracyjną Forum otworzył prof. Jerzy Buzek, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, obecnie członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, który podkreślił wagę integracji i aktywności naszej branży. Prowadzącymi i moderującymi wydarzenie byli Jacek Szymczak i Bogusław Regulski – Prezes i Wiceprezes IGCP.
Tematyka poszczególnych sesji była ważna i interesująca, a przede wszystkim „na czasie” – od transformacji ciepłownictwa w dobie kryzysu, po digitalizację i sprawną komunikację w cyfrowej przestrzeni przedsiębiorstwa energetycznego.
Za wyraz uznania i szacunku traktujemy zaproszenie Prezesa OPEC przez PGE i GPEC do dwóch merytorycznych paneli dyskusyjnych:
- „Nie tylko wytwarzanie, czyli pamiętajmy o sieciach” (uczestnicy: przedstawiciele Veolia Warszawa, GPEC Gdańsk, OPEC Gdynia, SEC Szczecin), w którym głównymi tematami były wyzwania związane rozwojem sieci ciepłowniczych, potencjał i przyszłość ciepła systemowego w Polsce oraz wpływ digitalizacji na transformację energetyki;
- „Jak modernizować ciepłownictwo, aby sprostać wyzwaniom Pakietu Fit for 55 i wojny na Ukrainie?” (uczestnicy: przedstawiciele Prezydenta RP, NFOŚiGW, Ministerstwa Klimatu, URE, Politechniki Warszawskiej, PGE i OPEC), gdzie dyskutowano na temat wpływu obecnego otoczenia geopolitycznego i mikroekonomicznego na proces dekarbonizacji sektora, również w kontekście polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.
O wrażenia z Forum i znaczenie tego wydarzenia dla naszej firmy zapytaliśmy Prezesa Wojciecha Folejewskiego:
„Korzystając z możliwości zabrania głosu w imieniu OPEC w dyskusjach panelistów XXVI Forum Ciepłowników zwróciłem uwagę na kilka kwestii, które w moim poczuciu są obecnie kluczowe, zarówno dla naszej spółki, jak i branży w ogóle.
- Po pierwsze KLIENT – wskazałem, że nasze usługi kierujemy do konkretnych odbiorców, naszych partnerów i mieszkańców naszych gmin, o których mamy obowiązek odpowiednio zadbać, a w obecnej sytuacji szczególnie się zatroszczyć, zarówno w aspekcie jakości technicznej dostarczania usługi, także od strony taryfowo- ekonomicznej, ale też informatyzacji obsługi klienta, z e-fakturą i portalem klienta na czele. Podkreśliłem, że jest to jeden z filarów przygotowywanej w OPEC Strategii Rozwoju.
- 2) CZAS – PLAN – zwróciłem uwagę, że jedynie mądry, dobry plan – harmonogram pozwala efektywnie przygotować i przeprowadzić wymagane zmiany, inwestycje i transformacje; rzetelna Mapa Drogowa działań i konsekwentna jej realizacja może być skutecznym narzędziem wspierającym prowadzenie do celu.
- 3) FUNDUSZE – wyraziłem nadzieję, że podmioty rządowe gromadzą odpowiednie środki, choćby z opłat ETS wnoszonych przez naszą spółkę i całą branżę, niezbędne dla koniecznej transformacji technologicznej i że branża, w tym OPEC, będzie mogła z nich wkrótce korzystać przy finansowaniu / współfinansowaniu szeregu projektów inwestycyjnych, szczególnie powiązanych z rozwojem w kierunku technologii OZE.
- 4) ZESPÓŁ – podkreśliłem na koniec, że tylko odpowiednio zmotywowany i profesjonalny zespół, ukierunkowany na rozwój jest w stanie podołać takim wyzwaniom oraz poradzić sobie w trudnym czasie kryzysu energetycznego oraz transformacji technologicznej. Taki potencjał drzemie w Zespole OPEC i przez Zespół chcemy się rozwijać”.