PL  |  EN

OPEC WSPÓŁORGANIZATOREM SEMINARIUM PARTNERÓW PROJEKTU BSAM

W daniach 6-7.10.2022 w Gdańsku i Wejherowie odbyło się tzw. transgraniczne seminarium partnerów w ramach Projektu Baltic Smart Asset Management.


OPEC był - razem z Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej - współorganizatorem tego wydarzenia. W seminarium wzięli udział partnerzy projektu ze Szwecji, Litwy i Polski, obecni byli również zaproszeni goście.


Pierwszego dnia konferencja odbywała się na terenie Politechniki Gdańskiej, gdzie przedstawiono prezentacje dotyczące miedzy innymi najnowszych strategii dotyczących ciepła sieciowego czy też wyzwań związanych z obniżaniem temperatury w sieciach. Wystąpienie OPEC dotyczyło natomiast możliwości pozyskania ciepła z wód podziemnych rzeki Redy w Wejherowie. Uczestnicy spotkania mieli też okazję zobaczyć laboratoryjną instalację pilotażową projektu BSAM przygotowaną przez Wydział Chemiczny PG.


Drugiego dnia uczestnicy spotkania udali się do zakładu OPEC w Wejherowie. Po przebraniu się w niezbędną odzież ochronną wszyscy zaproszeni zostali do jednej z komór, w której pracują urządzenia instalacji pilotażowej, tzw. Smart Boxy, które zbierają dane dotyczące kondycji rurociągu i lokalizują ewentualne wycieki. (Dodać należy, że takie same urządzenia pracują w instalacji laboratoryjnej PG - w ramach projektu porównuje się dane laboratoryjne z danymi rzeczywistymi, zebranymi z sieci OPEC). Po obejrzeniu instalacji i omówieniu specyfiki jej pacy uczestnicy spotkania wrócili do naszego wejherowskiego zakładu na część seminaryjną, na której przedstawione zostały dotychczasowe rezultaty działania systemu, w tym przede wszystkim szybkość i dokładność zbierania danych przez Smart Boxy.


Bez wątpienia seminarium należy uznać za udane. Była to pierwsza konferencja uczestników projektu „na żywo”, po przerwie spowodowanej pandemią. Prezentacje były ciekawe i dotyczyły aktualnych tematów, z punktu widzenia branży ciepłowniczej. Co najważniejsze, OPEC wraz z PG miał możliwość zaprezentowania instalacji pilotażowej, która jest jednym z filarów Projektu BSAM. Ze spotkania szczególnie zadowoleni byli nasi zagraniczni partnerzy:


Jelena Lundström, Uniwersytet Linneusza w Kalmarze, Lider Projektu BSAM: Chciałabym przekazać gorące podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli w seminarium i wizycie studyjnej w Gdańsku i Wejherowie! Bardzo dziękuję naszym partnerom z Politechniki Gdańskiej i OPEC Gdynia, którzy wykonali świetną robotę przy organizacji tego wydarzenia! Mieliśmy bardzo udane i satysfakcjonujące spotkanie.


Olga Anne, Uniwersytet w Kłajpedzie: Zgadzam się z Jeleną odnośnie polskiej gościnności! Miło było odwiedzić Gdańsk i spotkać Was wszystkich! Bardzo dziękuję za serdeczne przyjęcie i dobrą organizacje spotkania.


Przypomnijmy, że celami Projektu Baltic Smart Asset Management, w którym OPEC bierze czynny udział, są optymalizacja zarządzania ciepłem w sieci, opracowanie metod i procesów współpracy ponadnarodowej oraz wymiana doświadczeń i wiedzy. Założenia szczegółowe skupiają się na możliwościach wdrożenia i rozwoju zarządzania ciepłem sieciowym, digitalizacji sieci dystrybucyjnych centralnego ogrzewania i opracowaniu nowych metod monitorowania stanu sieci centralnego ogrzewania. Przyjmuje się, że Projekt BSAM powinien przynieść zarówno korzyści środowiskowe dla regionu Morza Bałtyckiego, jak i bardziej przystępne cenowo ciepło dla klientów końcowych poprzez bardziej wydajne wykorzystanie istniejących zasobów.


Warto podkreślić, że dotychczas OPEC w ramach Projektu BSAM pozyskał opracowanie wielowariantowego studium techniczno-ekonomicznego modernizacji istniejącego systemu ciepłowniczego w Wejherowie, zainstalował wspólnie z PG instalacje pilotażową (Smart Boxy) do monitoringu sieci oraz uczestniczył w opracowaniu modułu szkoleniowego dla firm i instytucji zainteresowanych optymalizacją zarządzania ciepłem sieciowym.