PL  |  EN

Relacja z wizyt u naszych branżowych kolegów


Relacja z wizyt u naszych branżowych kolegów w Bydgoszczy, Inowrocławiu i Grudziądzu

W dniach 25 i 26 stycznia 2023 nasi przedstawiciele – Prezes Wojciech Folejewski, dyrektor Piotr Surma oraz kierownicy Tadeusz Grużewski, Wojciech Grubba i Mariusz Woźniarski - uczestniczyli w kilku branżowych wizytach:

  • w Bydgoszczy - w Komunalnym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej i w zakładzie termicznego przekształcania odpadów komunalnych Pro Natura,
  • w Inowrocławiu – w Zakładzie Energetyki Cieplnej,
  • w Grudziądzu – w Okręgowym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.


Spotkanie w KPEC Bydgoszcz dotyczyło wymiany doświadczeń związanych z akredytacją laboratorium chemicznego w zakresie pomiarów emisji gazów oraz realizacji działań w kierunku odchodzenia od spalania paliw kopalnych.

Z kolei w zakładzie termicznego przekształcania odpadów komunalnych Pro Natura nasza delegacja zwiedziła spalarnię odpadów, która pracuje dla potrzeb Bydgoszczy i Torunia oraz okolicznych gmin. ZTPOK to obiekt bardzo nowoczesny, położony jest na obszarze Bydgoskiego Parku Przemysłowego, w otoczeniu lasów. Przetwarza rocznie ok. 180 tys. ton odpadów.

W ZEC Inowrocław zwiedzono ciepłownię o mocy ok. 105 MW a także obejrzano instalację powietrznych pomp ciepła o mocy 2x250 kW.  Instalacja powstała jako projekt badawczy i obecnie jest poddawana różnorodnym testom w celu poznania możliwości technicznych. Instalacja jest uzupełnieniem dla grupowego węzła cieplnego i pozwala na zasilanie osiedla latem w ciepłą wodę użytkową. Zastosowane pompy ciepła to urządzenia firmy Viessmann.

W OPEC Grudziądz Prezes Wojciech Folejewski spotkał się z prezesem Markiem Decem oraz zespołem przedsiębiorstwa. Była to doskonała okazja, aby zapoznać się z założeniami strategii Grudziądza w zakresie dekarbonizacji i rozwijanej tam technologii przetwarzania i spalania pelletu (granulatu) ze słomy.

We wszystkich obiektach nasi przedstawiciele spotkali się z ciepłym przyjęciem i otwartością na wymianę doświadczeń.

Poniżej przedstawiamy refleksje po wizytach studyjnych.

Piotr Surma: Z dużą ciekawością obejrzałem w ZEC Inowrocław instalację napowietrznych pomp ciepła, która powstała jako koncept badawczy na podstawie przyjętych założeń:

  • ograniczenie strat ciepła na przesyle dla osiedla mieszkaniowego, które zasilane jest wydzieloną siecią ciepłowniczą (przewymiarowaną), generującą zwłaszcza w okresie letnim ponadnormatywne straty ciepła,
  • sprawdzenie możliwości wykorzystania źródeł OZE dla podobnych obszarów mieszkalnych w obrębie systemu ciepłowniczego Inowrocławia,
  • sukcesywne obniżanie mocy cieplnej w centralnym źródle opalanym węglem, a tym samym ograniczanie kosztów produkcji (koszt paliwa, koszt uprawnień, brak wsparcia finansowego dla systemów nieefektywnych energetycznie).

Jest to inwestycja dofinansowana z WFOŚ-u i ma rangę projektu badawczo-rozwojowego, którego cykl badawczy zaplanowany jest na trzy kolejne lata.

Mariusz Woźniarski: Moja najważniejsza refleksja z wyjazdu jest taka, że inne firmy ciepłownicze muszą mierzyć się z wyzwaniami podobnymi do naszych. Dotyczy to przede wszystkim gwałtownego wzrostu cen paliw i uprawnień do emisji CO2, ale także poszukiwania sposobów na ograniczenie wzrostu tych kosztów. Rozwiązaniem problemu mogą być szeroko rozumiane inwestycje w OZE. Nie ma jednak prostego sposobu transformacji energetycznej, a każda z firm stara się znaleźć „własną drogę”. I tak w Bydgoszczy postanowiono wybudować gazowe źródła kogeneracyjne, a w Inowrocławiu postawiono na powietrzne pompy ciepła współpracujące z fotowoltaiką. Z kolei Bydgoski ZTPOK jest nową instalacją, całkowicie wpisującą się w obecne trendy transformacji energetycznej. Jednak wszystkie sposoby odchodzenia od spalania paliw kopalnych wymagają zainwestowania dużych środków, na które nie ma miejsca w taryfach dla ciepła. Dlatego też inwestycje w OZE należy planować na podstawie dokładnych analiz ekonomicznych.

Tadeusz Grużewski: Moja główna refleksja dotyczy możliwości pozyskiwania funduszy na OZE, które obecnie nie są do pozyskania. Pewnie będzie to również dla nas problem. I jeszcze jedno, skoro jest wizja to można działać w oparciu o własne środki, ucząc się i zdobywając doświadczenie. Może  się przydać już w większej skali.

Wojciech Grubba: Spalarnia śmieci to efektywne przetwarzanie odpadów komunalnych w energię elektryczną i cieplną. Inwestycja ta przyczynia się do znacznego ograniczenia emisji tlenków siarki, azotu oraz pyłów – wpływając tym samym na poprawę jakości powietrza w regionie. Ponadto odzyskiwanie energii z odpadów wpisuje się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego. Dzięki spełnianiu rygorystycznych wymagań środowiskowych są w pełni bezpieczne dla mieszkańców i środowiska. Niestety, inwestycja ta wymaga sporych nakładów finansowych. Ale marzenia trzeba realizować i być może w Wejherowie powstanie kiedyś nasza własna spalarnia? Uważam, że pompy ciepła zainstalowane w Inowrocławia są godne zainteresowania. Urządzenia o podobnej mocy jak w odwiedzonym przez nas PEC-u, teoretycznie, a może i w praktyce, moglibyśmy zaimplementować w systemie ciepłowniczym w Wejherowie na cele c.w.u. w okresie letnim. Mamy osiedla znacznie oddalane od źródła, które generują spore straty ciepła na przesyle jak również wymagają sporego zużycia energii elektrycznej, na potrzeby pompowania. Osiedle Fenikowskiego jest oddalone od źródła ciepła około 4 km. Kolejnymi takimi miejscami są Osiedle Sikorskiego i Sobieskiego. Sama zaś ciepłownia węglowa w Inowrocławiu, no cóż, to przeszłość. I tak, jak w przypadku tego miasta, tak i my musimy odejść od pozyskiwania energii cieplnej z paliw kopalnych.