PL  |  EN

Relacja z wyjazdu do Danii w dniach 21 i 22 luty 2023

W dniach 21 i 22 luty 2023 przedstawiciele OPEC w składzie: Maciej Krypa (RT), Radosław Machnicki (ERS) oraz Krzysztof Rohraff (EA) przebywali w Danii na zaproszenie firmy Grundfos celem zaznajomienia się z obiektami na których od lat działa technologia iGrid, która przypomnijmy już niedługo zostanie zamontowana w komorze K-614 A

Zaproponowana przez firmę Grundfos agenda zapowiadała wizytę na 4 obiektach iGrid, które różniły się od siebie m.in. technologiami montażu, parametrami, które urządzenia miały utrzymywać w odpowiednim reżimie.

Obiekt pierwszy - Albertslund DH. Układ podmieszania odpowiadał tam za utrzymanie odpowiedniej temperatury w wybranej strefie, w większości strefa była zabudowana przez domki jednorodzinne (105 budynków). Układ pod mieszania został umieszony w studni podziemnej o zabudowie lekkiej w jej skład wchodził cały układ pompowy z szafą sterującą oraz układem przepływomierzy. Obsługa techniczna relacjonowała pozytywne efekty zastosowania układu podmieszania, który pozwolił im na wytypowanie budynków najmniej efektywnych (w 5 budynkach występowały problemy w układzie c.w.u. – po wymianie wymienników na nowe o tych samych parametrach problemy się skończyły), dodatkowo obsługa zasygnalizowała walory technologii, które w sposób bezpośredni nie przekładają się na finanse jednak mają duży wpływ na ewentualny rozwój sieci i obiektów do niej przyłączonych, są to m.in. możliwości zastosowania pomp ciepła (wprowadzono do sieci ciepło odpadowe z supermarketu) oraz wymienione typowanie budynków nieefektywnych –„z problemami”.

Obiekt drugi - City2 - Høje Taastrup. W tym przypadku również mieliśmy do czynienia z układem podmieszania odpowiedzialnym za utrzymanie zadanej temperatury, jednak same urządzenie zostało zamontowane na ramie w pomieszczeniu technicznym (analogiczny montaż będzie przeprowadzony na komorze K-614 A). Zaskoczeniem na obiekcie było pokazanie nam współpracującej z systemem dubletu pomp ciepła, które odpowiadają za produkcję chłodu tzw. wody lodowej (deklarowana przez użytkownika moc pompy 1.3 MW) oraz ciepła (deklarowana przez użytkownika moc pompy 1MW). Obie pompy wykorzystują w swoich obiegach naturalny czynnik chłodniczy jakim jest amoniak (R717). Dodatkowo przedstawiono nam badawczą pompę ciepła z propanem (R290) jako czynnik roboczy. Pompa jako dolne źródło ciepła miała wykorzystywać straty rurociągów preizolowanych, jednak ze względu na awarię układu (nieszczelność) oraz niezadawalające efekty pracy urządzenie obecniejest wyłączone z eksploatacji.

Obiekt trzeci - Hillerød DH. Na tym obiekcie mogliśmy zobaczyć układ pompowy odpowiadający za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w sieci. Układ składał się z kilku układów pompowych umieszczony w oddzielnych zewnętrznych szafach. Widzieliśmy 2 z nich. Urządzenia były między sobą oddalone o ok. 300m w linii prostej. W tym miejscu polski przedstawiciel firmy Grundfos zaznaczył, iż taka forma zabudowy została klientom zaproponowana częściowo po sugestiach naszych kolegów z Wejherowa. Niewątpliwym zaskoczeniem dla wszystkich obecnych była kompaktowość i niewielkie rozmiary szafy w, której był umieszczony układ pompowy.

Obiekt czwarty - Hofor DH. Ostatnim obiektem była strefa podmieszania temperaturowego. Sam układ technologiczny nie różnił się znacząco od prezentowanego na pierwszym obiekcie, jednak w tym przypadku istotna była specyficzna zabudowa studni w której jest umieszczona technologia, a która umożliwia jej zabudowę np. w jezdni lub parkingu i której strop jest w stanie wytrzymać nacisk 40 ton. Poza układem technologicznym pracownicy Grundfos wspomnieli o charakterystycznej umowie z użytkownikiem, mianowicie użytkownik zastrzegł, iż nie zgadza się na łączenie swojego układu sterowania z systemem Grundfosa, uniemożliwiając w ten sposób zdalny podgląd i wprowadzanie ewentualnych korekt przez opiekunów technicznych Grundfos, z tego też względu ewentualne przyszłe korekty, rozwiązywanie sytuacji awaryjnych wymaga wizyty osobistej pracownika Grundfos.    

Obiekt bonusowy – magazyn ciepła - Høje Taastrup Podczas transferu między obiektami drugim i trzecim zabrano nas na nowo wybudowany magazyn ciepła o pojemności 70.000 m3 wody, który ma być oddany do użytku w połowie kwietnia bieżącego roku. Podczas omawiania obiektu, osoby techniczne nie ukrywały problemów, które napotkali podczas budowy magazynu, a były nimi np. dwie nieszczelności, które pojawiły się niezależnie od siebie, w różnych okresach czasu, a które wymusiły zrzut całego zładu wody i konieczność ponownego jego napełniania. Koszt budowy również nie był tajemnicą i opiewał na ok. 10 mln. euro.

Refleksje naszych przedstawicieli po wizycie w Danii:

Maciej Krypa (RT): Wizyta w Danii pozwoliła mi na choćby częściowe zobaczenie ciepłownictwa, które będzie musiało zagościć w Polskich PEC-ach w bardzo niedalekiej przyszłości. Jednak uzmysłowiło również, że nie możemy zachłystywać się „tym co w Skandynawii” i przyjmować ich tamtejszych rozwiązań bezrefleksyjnie traktując je jako pewniki sukcesu. Nasi pracownicy oraz branża ciepłownicza w Polsce ma wiele przemyśleń i pomysłów, na temat tego jak się transformować jakie technologie powinny być zastosowane w prowadzonych PEC-ach jednak do tego niewątpliwie potrzebne jest finansowanie zewnętrzne, pewność i możliwie jak największa niezmienność legislacyjna.

Radosław Machnicki (ERS): Duńskie ciepłownictwo prowadzi różne eksperymenty, projekty badawcze, które nie zawsze okazują się sukcesem ale ułatwiają decyzję w jakim kierunku się bardziej rozwijać, a co w chwili obecnej jest nieopłacalne. Oprócz możliwości zobaczenia ciekawych rozwiązań technologicznych, mogliśmy też dowiedzieć się o ciekawym podejściu do klienta firm ciepłowniczych. Lepsza taryfa dla klientów, którzy mają temperaturę powrotu 41 st. C. lub niższą, zamiast karać za zbyt wysoką. Wyszukiwaniu nieefektywnych obiektów i wspólne rozwiązywanie problemu.

Krzysztof Rohraff (EA): Wyjazd do Kopenhagi umożliwił nam zobaczenie rozwiązań, które działają na miejscu już od kilku lat i w większości wypadków dobrze się sprawdzają. Myślę, że zastosowanie technologii  iGRID da nam wymierne korzyści. Aby tak się stało potrzebna jest oczywiście współpraca między działami OPEC oraz producentem urządzenia, firmą GRUNDFOS.

 

Dla zainteresowanych dwa filmy z portalu YouTube odnośnie widzianych inwestycji Høje Taastrup:

Pompy ciepła: https://www.youtube.com/watch?v=1djLQS5Hcuc

Magazyn ciepła: https://www.youtube.com/watch?v=7CkBgC9EujY