PL  |  EN

STRATEGICZNIE O BEZPIECZEŃSTWIE CIEPŁA MIESZKAŃCÓW. ZAKOŃCZONO PRACE RADY DS. WYTYCZNYCH DLA STRATEGII OPEC.

W czwartek 15 grudnia br. odbyło się ostatnie spotkanie Rady ds. wytycznych dla strategii OPEC, podczas którego przyjęto końcową wersję Strategii OPEC do roku 2040. W obliczu nieuniknionej transformacji sektora energetycznego, polityki klimatycznej oraz wyzwań geopolitycznych został przygotowany dokument strategiczny OPEC na lata 2023-2040, przedstawiający etapy wprowadzenia spółki na drogę systematycznej redukcji śladu węglowego.


Główne założenia i kierunki

Podstawowym założeniem nowej strategii jest zapewnienie komfortu cieplnego - w domach, przedsiębiorstwach i instytucjach regionu - opartego na bezpiecznej i neutralnej dla klimatu technologii zielonej energii, efektywnym kosztowo bilansie energetycznym oraz fachowej opiece energetycznej, świadczonej w harmonijnej synergii kompetencji zespołu i nowoczesnych technologii.

W opracowanym dokumencie wyróżniono i zaplanowano 4 strategiczne obszary rozwoju:

  1. Zielona transformacja, w tym: energetyczne bezpieczeństwo, samowystarczalność i neutralność dla klimatu, efektywne i racjonalne gospodarowanie energią oraz zielony wizerunek marki OPEC.
  2. Klient w cyfrowej opiece, w tym: nowy Klient i aktywizacja rozwoju rynku energii w regionie, kreowanie rynku usług, zindywidualizowana polityka handlowa i obsługa Klienta oraz cyfrowy serwis Klienta.
  3. Rozwój i konsolidacja, w tym: rozwój zasięgu terytorialnego OPEC, ewolucja technologiczna w zarządzaniu infrastrukturą elektroenergetyczną, integracja i synergia energetycznego potencjału komunalnych podmiotów regionu oraz siła ekonomiczna OPEC.
  4. Zespół i kompetencje, w tym: kompetentna załoga i jej rozwój, w szczególności w zakresie technologii OZE oraz sieci 4. i 5. Generacji, wzrost efektywności biznesowej zespołu w kierunku zaspokajania oczekiwań rynkowych oraz profesjonalizacja procesowa, projektowa, komunikacyjna i technologiczna organizacji.


Członkowie Rady

Powołany w marcu br. zespół składał się głównie z doradców zewnętrznych. To przedstawiciele świata nauki, samorządów, prawa, ochrony środowiska i ekonomistów zaangażowanych w przeciwdziałanie emisji gazów cieplarnianych.

Pracom Rady przewodniczył Prezes OPEC Wojciech Folejewski, natomiast jej członkami byli:

  • Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta Wejherowa
  • Ryszard Szur, pełnomocnik burmistrza Rumi ds. energetyki
  • Bartosz Frankowski, pełnomocnik prezydenta miasta ds. adaptacji miasta Gdyni do zmian klimatu
  • prof. Adam Cenian z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku
  • dr inż. Mieczysław Dzierzgowski z Politechniki Warszawskiej
  • dr inż. Andrzej Rogala z Politechniki Gdańskiej,
  • Lucjan Śledź, dyrektor ds. finansów w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów,
  • Łukasz Wielec z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
  • Michał Sznycer, radca prawny z MGS LAW Kancelaria Radców Prawnych Mądry, Sznycer, Sambożuk i Partnerzy

oraz stali goście Rady:

  • r.pr. Emil Rojek, przewodniczący Rady Nadzorczej OPEC,
  • Konrad Klepacki, redaktor koordynujący dokumentu strategii, z Gdańskiej Fundacji kształcenia Menedżerów

i sekretarz Rady:

  • Piotr Surma, dyrektor ds. rozwoju technologii OPEC.

Wszyscy członkowie Rady otrzymali w podziękowaniu od Prezesa OPEC pamiątkowe Certyfikaty.







Mamy prawie 100-stronicowy dokument, który w sposób kompleksowy i dość szczegółowy ujmuje wizję rozwoju OPEC we wszystkich możliwych aspektach działania. To wizja ambitna, atrakcyjna i bardzo realistyczna, stworzona w bardzo ważnym i szczególnym momencie kryzysu energetycznego w Polsce i na świecie, tym bardziej wartościowa i nam potrzebna.

Jestem przekonany, że po formalnym zaakceptowaniu dokumentu przez Właścicieli spółki – włodarzy gmin Gdyni, Rumi i Wejherowa, o które wystąpię niezwłocznie, STRATEGIA OPEC 2040 wyznaczy nam plan rozwoju, transformacji i rozkwitu w zielonym kierunku przez przyszłe lata.

W tym momencie bardzo szczególnie dziękuję Wszystkim Dyrektorom OPEC oraz wielu naszym Pracownikom zaangażowanym w wymagający proces spisania finalnej treści dokumentu, który dzięki takiemu podejściu do sprawy jest prawdziwie NASZ – podsumował Prezes Wojciech Folejewski.