PL  |  EN

Pustułki wprowadziły się do gniazda na kominie w Wejherowie


Miło nam poinformować, że nasze gniazdo na kominie nanickiej ciepłowni zostało wreszcie zasiedlone. Około trzy tygodnie temu wprowadziła się tam para pustułek. Na początku zeszłego tygodniu samica zniosła dwa jaja, a kolejne dwa pojawiły się prawdopodobnie w weekend. Jaja obecnie są wysiadywane.


Kim są nasi nowi lokatorzy?

Pustułka (Falco tinnunculus) to ptak drapieżny z rodziny sokołowatych, powszechnie spotykany w Europie, Azji i Afryce. Jest znana z charakterystycznej sylwetki i umiejętności zawisania w powietrzu podczas polowania.

Jest średniej wielkości ptakiem drapieżnym, osiągającym długość ciała od 32 do 39 cm, z rozpiętością skrzydeł od 65 do 82 cm. Samice są zazwyczaj większe od samców. Upierzenie pustułki jest zmienne, ale najczęściej wierzch ciała jest rdzawobrązowy z czarnymi plamkami, natomiast spód jest jaśniejszy z ciemnymi kreskami. Samce mają szarą głowę i ogon z czarną pręgą na końcu, podczas gdy samice mają bardziej jednolite ubarwienie.

Pustułki preferują otwarte przestrzenie, takie jak: łąki, pola uprawne, wrzosowiska i obszary miejskie. Są często widywane, jak zawisają w powietrzu podczas poszukiwania ofiary – technika ta zwana jest „świstem”. Dzięki doskonałemu wzrokowi, potrafią dostrzec małe gryzonie z dużej odległości.

Ich dieta składa się głównie z małych ssaków, takich jak myszy i nornice, ale również polują na ptaki, owady i inne małe zwierzęta.

Sezon lęgowy pustułek trwa od kwietnia do czerwca. Pary tworzą na ogół monogamiczne związki. Samica składa od 3 do 6 jaj, które są wysiadywane przez około 28 do 29 dni. Samica wysiaduje jaja, podczas gdy samiec dostarcza jej pożywienie. Po wykluciu, młode pozostają w gnieździe przez około 4 do 5 tygodni, po czym uczą się latać.

Ptaki te nie budują własnych gniazd – najczęściej korzystają z opuszczonych gniazd innych ptaków, naturalnych wnęk w budynkach, dziupli drzew, a nawet półek skalnych. Często adaptują się do środowisk miejskich, gdzie gniazdują w budynkach.

Pustułka jest objęta ochroną w wielu krajach, ponieważ jej populacje mogą być zagrożone przez zmiany w środowisku, takie jak utrata siedlisk, zmniejszenie liczby ofiar oraz stosowanie pestycydów. Dzięki swojej adaptacyjności do różnych środowisk, w tym miejskich, populacje pustułek w niektórych regionach mają się dobrze, choć lokalnie mogą występować wahania liczebności.


Życie naszej rodziny pustułek można obserwować online:

https://opecgdy.com.pl/sokoly-gniazdo

https://opecgdy.com.pl/sokoly-gniazdo-out