PL  |  EN

Słodkie "co nieco" czyli kilka słów o pasiekach OPEC


Nasze przedsiębiorstwo przygodę z pszczołami rozpoczęło w 2018 roku. Nawiązaliśmy wówczas współpracę z Panem Wojciechem Albeckim - wieloletnim pszczelarzem i czołowym działaczem Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni. Pan Wojtek do tej pory jest opiekunem pasiek- uczestniczył również w pokazach filmowych i degustacjach organizowanych dla pracowników OPEC. 


Pierwsza pasieka – 6 uli pszczoły miodnej rasy Buckfast powstała na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w lesie, na terenie ogrodzonej i monitorowanej komory ciepłowniczej K-608 w Gdyni (okolice Demptowa). Leśna lokalizacja była konieczna z uwagi na zakaz hodowli zwierząt hodowlanych, w tym pszczół w Gdyni w tamtym okresie. M.in. na skutek rozmów z przedstawicielami UM Gdyni, w dniu 27 marca 2019 roku Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę o zmianie uchwały w sprawie regulaminu utrzymania i czystości  i porządku na terenie miasta Gdyni, umożliwiając hodowlę do 10 uli na posesji. W tym samym roku rozszerzono lokalizację o teren miejski, a dokładnie o 3 ule na obiekcie rejonu w Gdyni przy ul. Chylońskiej 301. W 2020 roku doszła ostatnia lokalizacja, tj. pasieka zbudowana na terenie węglowej Ciepłowni Nanice w Wejherowie, zamykając liczę uli na 10. Pasieki stoją na gruncie (nie na dachach). W ubiegłym roku, na podstawie porozumienia, przejęliśmy od Urzędu Miasta Gdyni 4 ule, zlokalizowane na dachu urzędu. Obecnie posiadamy pod swoimi skrzydłami już 14 uli na terenie 2 miast: w Gdyni 10 uli i w Wejherowie 4 ule.


Lokalizacje nie są przypadkowe, służą sprawdzeniu jakości miodu w różnych środowiskach: leśnym, miejskim i przemysłowym. Badania miodu prowadzone przez Laboratorium Hamilton oraz Instytut pszczelarstwa w Puławach potwierdzają, że miód pszczeli jest czysty niezależnie od lokalizacji. Pszczoły zostawiają zanieczyszczenia takie jak metale ciężkie, poza ulem. 

Wszystkie pasieki OPEC są zgłoszone w rejestrach Powiatowego Lekarza Weterynarii (PWL) w Gdyni oraz w Wejherowie. Dodatkowo lokalizacje, w których znajdują się pszczoły są objęte rozszerzoną polisą OC. Na wszelki wypadek, bo rasa Buckfast charakteryzuje się dużą łagodnością i pracowitością. Została wyhodowana w latach 20. XX w. przez Brata Adama, mnicha zajmującego się pasieką w angielskim opactwie Buckfast Abbey w Buckfastleigh. 


CiekawostkI: Sezon na miód zaczyna się wiosną. Gdy temperatura wzrasta powyżej 10 stopni, a roślinność zaczyna kwitnąć, pszczoły miodne ruszają zbierać pierwszy nektar. Osobniki urodzone wiosną mają przed sobą około 4-6 tygodni intensywnej pracy, następnie padają z wycieńczenia. Dziennie robotnica wykonuje 7-8 lotów po 45 minut. Żeby powstał kilogram miodu, pszczoła musi odwiedzić około 3-4 milionów kwiatów. Co ciekawe, w czasie zimy pszczoły tworzą tzw. kłąb zimowy, w którym robotnice ciężko pracują, by utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz ula. Wynosi ona około 18-20 st. C. W najcieplejszym miejscu tej struktury przebywa królowa.