Przewidziane do realizacji cele na rok 2022 zostały zrealizowane w całości. Niektóre są etapowane z uwagi na skomplikowany proces realizacji. Szczegółowe informacje dotyczące realizacji przedmiotowych celów zostały przedstawione w poniższej tabeli:
Zrealizowano
Samodzielne wykonywanie domków dla owadów na terenach nie objętych zasięgiem pasiek pszczoły miodnej. Wykonanie własne domku na owady w lokalizacji ul. Raduńska 23e w Gdyni.
Zrealizowano
- Wykonano naprawę krawężników wraz z obsadzeniem pasa zieleni krzewami irgi błyszczącej oraz drzewami 5 szt. klonu pospolitego.
- Objęto pielęgnacją drzewo przeznaczone do wycinki (Klon pospolity) – w celu zachowania zieleni.
- Wykonano zabiegi polegające na ściągnięciu jemioły, obniżeniu korony i zmulczowaniu podłoża wraz z mikoryzą. Drzewo zdecydowanie poprawiło swoją żywotność.
Zrealizowano
Podjęto współpracę z wykonawcą, który ma zweryfikować poprzez raport oceny oddziaływania na środowisko czy inwestycja będzie możliwa do zrealizowania.
Zrealizowano
Zewidencjonowano obiekty OPEC na terenie Rumi i Wejherowa w celu możliwości odłączenia się od miejskiej kanalizacji deszczowej.
W ramach celu – wykonano na jednym z obiektów na terenie Gdyni ogród deszczowy, który zagospodarowuje deszczówkę z dachu.
Wspólna inicjatywa OPEC oraz Leśniczówki Zwierzyniec zintegrowała sporą grupę mieszkańców Gdyni i okolic, którym przyświecał główny cel: odtworzenie 0,35 ha lasu w rejonie Gdyni Chwarzna, 2-letnimi sadzonkami buka (około 2800 sztuk)
Ogród deszczowy, który powstał przy jednym z budynków OPEC w Gdyni. Ogród powstał z myślą o wsparciu małej lokalnej retencji i zmniejszaniu skutków zmian klimatu. Głównym celem ogrodu deszczowego jest jednak zagospodarowanie wody zebranej z dachu obiektu w miejscu opadu i jego podczyszczenie, zamiast odprowadzenia do kanalizacji deszczowej (skąd trafiłby ostatecznie do morza). Przy okazji ogród w donicy tworzy mikroklimat i cieszy oko lokalnych mieszkańców swoją ciekawą kompozycją. Instalacja to nic innego jak dwie donice obsadzone roślinami hydrofitowymi, które oczyszczają wodę oraz znoszą okresy suszy i zalewania, m.in. bobrek trójlistkowy, turzyca muksegońska Little Midge, manna mielec, turzyca Morrowa Ice Dance, krwawnica pospolita Elfen Spiele, w odpowiednio dobranym podłożu.
Hotel dla owadów został zainstalowany w czerwcu na Raduńskiej 23e w Gdyni. Wielofunkcyjny domek, określany w literaturze hotelem, czy schroniskiem dla owadów to niewielka konstrukcja, wykonana z naturalnych materiałów głównie z drewna i trzciny. Domek ma za zadanie zaprosić na stałe do naszego otoczenia pożyteczne dzikie owady, m.in. pszczoły murarki. Ze względu na to, że zapylają one kwiaty i pomagają pozbyć się szkodników warto o nie dbać i zapewnić im bezpiecznie miejsce w ogrodzie. Należy dodać, że nie posiadają żądeł, stąd są bezpieczne dla otoczenia.
Prace przy sieciach ciepłowniczych są związane z modernizacją, remontem lub nowo powstającymi odcinkami, bardzo często wiążą się z ingerencją w ich najbliższe otoczenie. Mając na względzie obowiązek poszanowania i dbałości o przyrodę, staramy się chronić wszelkie jej komponenty – zarówno te duże i jak najmniejsze:
Po co? Aby żadne nie ucierpiało w wyniku naszych prac oraz, by równowaga i różnorodność
w przyrodzie zostały zachowane.
Intensywny rozwój miasta wpływa coraz bardziej na środowisko niezurbanizowane. Miasta i mieszkańcy stają przed rosnącą skalą wyzwań, takich jak: zanieczyszczenie powietrza, występowanie miejskiej wyspy ciepła, nadmiar lub niedobór wody, utrata naturalnych siedlisk czy rozwarstwienie społeczne.
Wprowadzenie elementów błękitno – zielonej infrastruktury: zielonych dachów i
fasad, systemów zrównoważonej gospodarki wodą deszczową, miasta mogą
przyczyniać się do ograniczenia skutków zmian klimatu oraz redukcji emisji
gazów cieplarnianych, osiągając jednocześnie liczne korzyści społeczne,
ekonomiczne i środowiskowe. [Źródło: Błękitno – zielona
infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w miastach. Katalog techniczny.
Ecologic Institute i Fundacja Sendzimira 2019]
OPEC ma w planach wykorzystanie elementów błękitno – zielonej infrastruktury na swoich obiektach. Na terenie siedziby mają powstać ogrody deszczowe w donicy, których zadaniem będzie gromadzenie, podczyszczanie i odprowadzanie wody deszczowej z dachu. Wiaty śmietnikowe w siedzibie zostały zasłonięte zielonymi ścianami – powstały pergole obrośnięte pnączami. Takie rozwiązanie ma zatrzymać wodę deszczową i zapewnić dodatkową zieloną przestrzeń dla przyrody i walory estetyczne.
Współczesny świat potrzebuje coraz większych ilości energii. Duże tempo rozwoju gospodarczego oraz postęp w zakresie tworzenia i wykorzystania nowych technologii powodują, że zapotrzebowanie na energię elektryczną jest coraz większe. Konwencjonalne źródła energii znacznie wpływają na zanieczyszczenie środowiska, przyczyniają się do zmian klimatycznych oraz znajdują się w ograniczonych zasobach. Dlatego zwiększenie ilości energii z odnawialnych źródeł jest dziś koniecznością.
W związku z tym Przedsiębiorstwo szuka kolejnych możliwości zainstalowania ogniw fotowoltaicznych – wykorzystując swoje obiekty – do produkcji energii elektrycznej ze słońca na potrzeby własne. Obecnie posiadamy 7 obiektów, na których zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne.
Korzystając z możliwości własnej produkcji energii elektrycznej, Przedsiębiorstwo zakupiło samochód elektryczny. W planach jest również budowa na terenie siedziby OPEC stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.
W celu zminimalizowania zużycia surowców naturalnych, a zarazem ograniczenia produkcji odpadów, OPEC wprowadził elektroniczne faktury.
Powstała inicjatywa #KRANUJESZ – w ramach różnych konkursów i artykułów zachęcamy wszystkich pracowników do picia wody z kranu. Pozwala nam to zminimalizować koszty zakupu i tym samym zmniejszyć zużycie butelek plastikowych oraz uświadomić, że nie wszystko dobre - co nam reklamują producenci.
Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gdyni od lat realizuje politykę środowiskową, związaną z wdrożonym Systemem Zarządzania Środowiskowego, zgodnym z normą ISO 14001:2015. Konsekwentnie staramy się zapobiegać zanieczyszczeniom środowiska, wynikających z naszych aspektów środowiskowych, stale oceniać nasze oddziaływanie na środowisko, spełniać obowiązki wynikające z przepisów prawa oraz doskonalić.
Realizowane na terenie działalności OPEC prace modernizacyjne, poprawiają stan sieci ciepłowniczych i zwiększają efektywność dystrybucji. Podłączając do miejskiej sieci ciepłowniczej lokalne kotłownie węglowe i gazowe – zmniejszamy efekt „niskiej nienadzorowanej emisji”. Dbamy o lokalny klimat.
W 2022 roku Spółka na bieżąco realizowała wszystkie zobowiązania wynikające z posiadanych pozwoleń środowiskowych. Obszar środowiskowy uregulowany jest w następujących pozwoleniach:
Posiadane decyzje są na bieżąco aktualizowane.
W 2022 roku Przedsiębiorstwo spełniło wymagania określone w pozwoleniach w zakresie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza.
Tab. 1 Charakterystyka źródeł w OPEC Sp. z o.o. w Gdyni
Miasto |
Moc cieplna zainstalowanych źródeł [MW] |
Ilość kotłowni [szt] |
Gdynia |
21,247 |
37 |
Sopot |
0,345 |
1 |
Rumia |
0,306 |
2 |
Reda |
0,319 |
1 |
Mechelinki |
0,549 |
1 |
Wejherowo Ciepłownia |
48,030 |
1 |
Wejherowo Kogeneracja |
6,030 |
1 |
Na przestrzeni 30 lat, emisja zanieczyszczeń gazowych ze źródeł OPEC zdecydowanie zmalała. Poniższy wykres przedstawia te tendencję.
Zarządzanie emisją dwutlenku węgla
Ciepłownia węglowa Nanice w Wejherowie - jako instalacja spalania paliw o mocy nominalnej powyżej 20MW, została wpisana do systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych (EU ETS). Każdego roku, przedsiębiorstwo jest zobowiązane do rozliczenia rzeczywistej emisji dwutlenku węgla (CO2) w równej liczbie uprawnieniami do emisji (jednostki EUA). Średnio można przyjąć, że spalenie 1 tony miału węgla kamiennego powoduje emisję 2 ton CO2. Niestety, mimo fachowej kadry pracowników i możliwej optymalizacji pracy kotłów, nie mamy możliwości redukcji emisji CO2 – gdyż jego ilość, wynika ze stechiometrii reakcji spalania węgla. Instalacja Ciepłownia Nanice w Wejherowie w 2021 roku wyemitowała 34 878 ton CO2, co zostało zgodnie z prawem zweryfikowane i zbilansowane jednostkami EUA.
Gospodarka odpadowa jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wprowadzoną procedurą Systemu Zarządzania Środowiskowego. Dodatkowo Przedsiębiorstwo od lat prowadzi selektywną zbiórkę odpadów w każdym obiekcie. Powstałe odpady segregujemy na frakcje: plastik, makulatura, szkło i bioodpady. Staramy się ograniczać zużycie plastiku. W ślad za tym zrezygnowaliśmy z wykorzystywania jednorazowych plastikowych naczyń, zastępując je materiałami biodegradowalnymi.
20 czerwca 2018r. OPEC został zarejestrowany w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami – BDO – otrzymując nr rejestrowy 000024491.
OPEC Sp. z o.o. prowadzi gospodarkę wodno-ściekową zgodnie z umowami z przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi działającymi na terenie działalności Firmy – na pobór wody na cale bytowe i przemysłowe oraz odprowadzanie ścieków.
Jakość ścieków komunalnych wprowadzanych do kanalizacji sanitarnej badana jest dwa razy w roku. Zakres analiz, warunki poboru próbek ścieków oraz punkty kontrolno-pomiarowe wyszczególnione są w umowach z przedsiębiorstwami. Analiza jakościowa ścieków wykonywana jest w oparciu o parametry: odczyn pH, ChZT, chlorki, azot ogólny, zawiesina ogólna i odbywa się zgodnie z metodykami referencyjnymi.